مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

چقدر طول میکشه تا زبان انگلیسی رو کامل یاد بگیریم؟

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی برای یک فرد مبتدی میتواند تا کمتر از یکسال طول بکشه. خیلی سریعه نه؟ اما به اون سرعت هم نیست که خیلی سایت های آنلاین با دوره های ۳۰ روزه تضمین میکنند.

یکسال میانگین زمانیست که یه فرد میتواند در حدی انگلیسی رو یاد بگیرد، که بتواند در یک کشور انگلیسی زبان نیازهای اساسی روزمره اش را برطرف کند. حتی با این مدت زمان میتواند به راحتی در یک کشور انگلیسی زبان کار پیدا کند و در محل کار با همکاران خود ارتباط برقرار کند.

اگر به دنبال آزمون های آیلتس هم باشید، این مدت زمان یادگیری، شمارو به نتیجه قابل قبول برای تایید شدن در پروسه مهاجرت یا ادامه تحصیل میرساند.

اما این یک سال به شرطی است که یک فرد با سطح زبان صفر بطور میانگین روزی ۴ – ۵ ساعت درگیر زبان باشد. اگر در کشوری غیرانگلیسی زبان باشید، کار شما دشوارتر است چون باید با منابع مختلف مثل فیلم و انیمیشن انگلیسی، یا فایل های صوتی و کتاب های زبان خودتون رو در معرض زبان قرار بدهید. اما اگر در یک کشور انگلیسی زبان ساکنید، کار شما بسیار راحت تر است چون خودبخود در محیط انگلیسی هستید و هرچه اطرافتون میبینید و میشنوید انگلیسی است.

(البته به شرطی که همه دوستان و همکاران شما فارسی زبانان نباشند)

چه فاکتورهایی مدت زمان یادگیری زبان رو به جلو یا به عقب میندازند:

 • سطح فعلی زبان شما میتواند بسیار تاثیر گذار باشد (اگر سطح زبان فعلی شما صفر صفر نیست، قطعا در زمان کمتری میتوانید به انگلیسی تسلط پیدا کنید)
  • سطح موردانتظار شما هم عامل دیگری است. مثلا کسی که فقط در حد فهمیدن و مکالمه ساده به زبان نیاز دارد، با کسی که بصورت تخصصی و عمیق دنبال یادگیری زبان است، زمان کمتری نیاز دارد.
  • زبان مادری شما هم میتواند در امر یادگیری تاثیرگذار باشد. مثلا کسی که زبان مادریش ایتالیایی است، خیلی سریع تر و راحت تر اسپانیایی رو یاد میگیرد، چون ریشه هر دو آنها لاتین است. همانطوری که یاد گرفتن زبان عربی برای ما فارسی زبانان بسیار راحت تر از کسی است که زبان مادریش چینی است.
  • محل زندگی شما هم خیلی روی یادگیری زبان شما تاثیر میگذارد. مثلا اگر بجای ایران در مالزی زندگی میکردیم، ممکن بود این زمان یکسال کاهش پیدا کند.
  • مقدار تلاش شما هم یکی از مهم ترین فاکتورها است. کسی که روزی ۲ ساعت در معرض زبان است، قطعا با کسی که پنج ساعت در معرض زبان انگلیسی است. خیلی متفاوت است.
  • میزان تمرین کردن شما هم اهمیت بسزایی روی کاهش یا افزایش یافتن این زمان دارد. شخصی که سعی کند با وجود اشتباهاتی که دارد صحبت کند، یا متن های کوتاه بنویسد قطعا خیلی زودتر از کسی که از صحبت کردن میترسد یا برای نوشتن تلاشی نمیکند، پیشرفت میکند.
  • استعداد هم میتواند گاهی اوقات تاثیر اندکی بگذارد، ولی عوامل دیگه آنقدر مهم تر هستند که استعداد کمتر مورد توجه قرار میگیرد. این جمله آلبرت انیشتین رو همیشه بخاطر بسپاریم:
   “Genius is 1% talent and 99% percent hard work…” -Albert Einstein
   نبوغ همیشه یک درصد استعداد و ۹۹ درصد تلاش و پشتکار است.
  • ولی آخرین عامل که شاید مهم ترین فاکتور در یادگیری زبان انگلیسی باشد، باور و طرز فکر شماست. اگر مدام به خودتون تلقین کنید که نمیتوانید زبان یاد نمیگیرید یا هیچ پیشرفتی نداشته اید، مطمئن باشید که خیلی کار سختی در پیش دارید. پس اولین و مهم ترین قدم در یادگیری زبان، ایجاد باورهای درست و افزایش اعتماد به نفس در خود است. اگر تا الان نتونستید یاد بگیرید شاید راه درست رو نرفتید یا کارهایی که باید بصورت مستمر انجام میدادید رو ندادید.

زمان دقیق تر برای تسلط به زبان انگلیسی

اگر به دنبال زمان دقیق تر برای خودتون هستید که چقدر زمان لازمه تا به زبان انگلیسی مسلط شوید، بررسی ساعت های موردنیاز برای رفتن از سطحی به سطح دیگر نیاز است. برای این کار قدم های زیر رو باید به ترتیب انجام دهید:

 1. سطح فعلی زبان خود را شناسایی کنید! برای اینکار میتوانید از سایت های مختلفی کمک بگیرید. (کافیه در گوگل عبارت “تعیین سطح زبان انگلیسی” یا به انگلیسی “Test your English level”  رو جستجو کنید)

تست های انگلیسی معمولا در آخر یک نمره براساس معیار CEFR به شما میدهند، که شامل شش سطح از A1 تا C2 می باشد. در پشت جلد خیلی از کتاب های آموزش زبان انگلیسی هم این ها رو میبینید.

۲٫ قدم دوم تعیین سطح مورد انتظار شما است. هدف یک نفر رسیدن به سطح B2 است، طبیعتا این شخص نسبت به کسی که به دنبال سطح C1 هست به زمان کمتری نیاز دارد.

اگر هدف شما شرکت در آزمون های آیلتس یا تافل است، در عکس زیر معادل سطوح CEFR رو برای نمره آزمون های آیلتس و تافل میتوانید مشاهده کنید.

تبدیل سطح CEFR به نمرات آیلتس

۳٫ قدم بعدی محاسبه مجموع ساعت های لازم برای جابجایی از یک سطح به سطح دیگر است. در جدول زیر میزان ساعت های مورد نیاز برای آموزش شما بیان شده است که برای افزایش سطح خود به آن نیاز دارید. (این ساعت ها وقتی محاسبه میشن که بصورت مفید در حال یادگیری هستیم. خودمون رو گول نزنیم)

با توجه به جدول زیر اگر سطح شما صفر صفر است، و هدف شما رسیدن به سطح B2 است، مقدار زمان مورد نیاز به صورت زیر محاسبه میشود:

۷۰ + ۱۵۰ + ۳۰۰ + ۲۰۰ = ۷۲۰ ساعت

پس شما ۷۲۰ ساعت باید در معرض یادگیری زبان انگلیسی باشید.

یادمون باشد زمانی که در حال تماشای فیلم و سریال با هدف یادگیری هستیم، تنها درصورتی جزء این ساعت ها محسوب میشود که طبق روش گفته شده در مقاله “یادگیری زبان انگلیسی با فیلم” اون فیلم یا انیمیشن را تماشا کنید. در غیر اینصورت جزء ساعت های یادگیری محسوب نمیشود.

سطح زبان (CEFR)ساعت های مورد نیاز
صفر تا A170 ساعت
A1 تا A2150 ساعت
A2 تا B1300 ساعت
B1 تا B2200 ساعت
B2 تا C1200 ساعت
C1 تا C2200 ساعت

 • قدم آخر میزان ساعت محاسبه شده را به روز تبدیل کنید، تا میزان دقیق روزهایی که نیاز دارید تا به سطح موردنظر برسید بدست بیاید.

مثلا اگر روزی ۳ ساعت بصورت مفید (تاکید میکنم مفید) در حال یادگیری زبان هستید، مدت ۲۴۰ روز (معادل ۸ ماه) زمان لازمه تا از صفر صفر به سطح B2 یا نمره ۶ در آزمون آیلتس برسید.

امیدوارم این مقاله براتون مفید واقع شده باشد و گول سایت ها و دوره هایی رو نخورید که به شما وعده نمره های بالا در مدت زمان دو یا سه ماه رو میدهند. اگر سوال و یا نظری در رابطه با مقاله بالا دارید حتما داخل کادر پایین که مخصوص دیدگاه ها است برامون ارسال کنید.

یادگیری مفید انگلیسی

اگر هدفتان آزمون آیلتس است، حتما این بخش را بخوانید

زمانی که برای آزمون آیلتس یا تافل آماده میشوید، تنها مدت زمانی که وقت برای مطالعه میذارید اهمیت ندارد، بلکه روش مطالعه و کتاب ها و منابع آیلتس که میخوانید بسیار مهم هستند. سعی کنید یک استاد زبان در کنار خود داشته باشید، تا اسرادات گفتاری و نوشتاری شما را اصلاح کند. خیلی مواقع کیفیت مطالعه از مقدار زمانی که شما میذارید مهم تر است، پس حتما مقالات داخل سایت را به دقت بخوانید تا بهترین نتیجه را در آزمون های آیلتس و تافل بگیرید.

به امید موفقیت شما در مسیر یادگیری زبان انگلیسی و به نتیجه رسیدن شما در آزمون های بین المللی. پیروز باشید

4 دیدگاه برای “مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟

 1. مجید محمدی نیا گفته:

  سلام
  چقدر این مطلبتون مفید بود
  واقعا دلم نیومد پیام ندم تشکر کنم
  کلی امیدوارم شدم
  سپاسگذارم

 2. سمیر اسکاتی گفته:

  سلام سایت خیلی کاربردی و خوبی دارید
  اینکه فیلم و کارتون های سطح بندی برای دانلود گذاشتید ایده خیلی خوبی بود
  من هیچ سایتی ندیدم به این شکل فیلم و کارتون با زیرنویس چسبیده قرار داده باشه
  ممنونم از زحمات زیادی که برای زبان آموزان میکشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.