تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس

بدون شک بارها اسم آزمون آیلتس به گوشتون خورده. آزمونی که سردمدارِ همه آزمونا برای کسانیه که قصد ادامه تحصیل، کار یا مهاجرت به یک کشور خارجی رو دارند. از طرفی این آزمون تبدیل به بزرگترین چالش برای دانشجویان یا حتی افراد معمولیی شده که برای ساخت یه زندگی بهتر به دنبال مهاجرت هستند.

اما آیا میدونستی که بطور کلی دو نوع آزمون آیلتس وجود داره؟

آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

بسیاری از کسانی که دنبال آزمون آیلتس هستن اطلاعی از تفاوت این دو ندارن و اصلا نمیدونن که کدوم یکی براشون مناسبه و اصلا در خود آزمون این دو باهم چه تفاوت هایی دارن. در این مقاله قراره بصورت کامل تفاوت این دو آزمون رو هم از نظر ساختار و هم هدف و چهارچوبشون بهتون توضیح بدیم. با کمک این مقاله میتونی آزمون مناسب برای خودت رو متوجه بشی.

در مقاله ای جدا هم منابع و کتاب های آیلتس که خیلی میتونن بهت کمک کنن رو آوردیم که مشخصات و ویژگی هر کتاب، اونجا کامل توضیح داده شده. اگه وقت داشتی حتما به مقاله منابع و کتاب های آزمون آیلتس یه سر بزن.

کدام آزمون مناسب من است؟

قبل از انتخاب و ثبت نام در آزمون ابتدا باید به یه سری نکات توجه کنیم. در ادامه هدف و ویژگی هر آزمون رو براتون نوشتیم:

فرمت آزمون آیلتس

آزمون آیلتس آکادمیک

این آزمون برای اشخاصی مناسبه که هدف ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی به بالا در یکی از دانشگاه ها یا مراکز علمی خارج از کشور را دارند. همچنین به کسانی که جویای کار در زمینه های تخصصی مثل پزشکی یا مهندسی هستن هم این آزمون پیشنهاد میشه. همانطور که از اسم آزمون قابل درک است، این آزمون مهارت های زبانی فرد رو در شاخه آکادمیک و آموزشی مورد سنجش قرار میده.

آزمون آیلتس جنرال

این آزمون برای کسانی مناسبه که معمولا برای تحصیلات در دوره قبل از دانشگاه یا کار در زمینه های عمومی و حتی مهاجرت بصورت کلی قصد رفتن به کشورهای خارجی را دارند. دقت کنید خیلی از دانشگاه ها برای مقطع کارشناسی (لیسانس) هم این مدرک را قبول میکنند و نیازی نیست که آزمون آیلتس آکادمیک رو شرکت کنید. (برای اطلاع از این موضوع به سایت دانشگاه و مدارک مورد نیاز رجوع کنید)

آزمون عمومی یا جنرال آیلتس، مهارت های روزمره زبان انگلیسی رو مورد ارزیابی قرار میده و تمرکز سوالات بیشتر بر روی کار و موقعیت های اجتماعی بصورت کلی و عمومی است.

طبیعتا با توجه به چهارچوب و ساختار آزمون آیلتس جنرال، این آزمون نسبت به آکادمیک بسیار ساده تر و قابل فهم تر است و برای کسانی که به دنبال کار در زمینه تخصصی یا ادامه تحصیل در مقاطع ارشد به بالا نیستند، این آزمون پیشنهاد میشه.

شباهت ها و تفاوت های این دو آزمون از نظر ساختار امتحان رو در ادامه بررسی میکنیم و در انتهای مقاله کامل تر این تفاوت ها رو مورد بررسی و سنجش قرار میدیم.

شباهت های آزمون آکادمیک و جنرال آیلتسهر دوی این آزمون ها از چهار بخش تشکیل شدن که چهار مهارت رو به ترتیب ارزیابی میکنن: شنیداری (Listening) – خواندن (Reading) – نوشتاری (Writing) – مکالمه (Speaking)

هر دو آزمون حدود ۳ ساعت زمان در اختیار شما قرار میدن که برای هر قسمت به شکل زیر است:

  • شنیداری شامل ۴۰ سوال و بمدت ۴۰ دقیقه است
  • خواندن شامل ۴۰ سوال و بمدت ۶۰ دقیقه زمان دارید
  • نوشتاری شامل دو متن که باید بنویسید (یکی کوتاه و دیگری طولانی تر) و در مجموع ۶۰ دقیقه زمان دارید
  • مکالمه شامل سه بخش میشود که معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان میبرد

نکته: این دو آزمون در بخش های شنیداری (listening) و مکالمه (Speaking) باهم تفاوتی ندارند. این به این معنی است که این دو مهارت در هر دو آزمون مشابه است. این خبر خوبی برای کسانیه که قصد شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک رو دارن.

هر دوی این آزمون ها در دو فرمت برگزار میشن: آزمون کاغذی و آزمون به وسیله کامپیوتر.

آزموت آکادمیک آیلتس

تفاوت های آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

چیزی که مشخصه اینه که تفاوت های این دو آزمون در قسمت ریدینگ (مهارت خواندن) و رایتینگ (مهارت نوشتاری) نمایان میشه.

تفاوت های بخش ریدینگ (Reading) در آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس

تفاوت این بخش در دو آزمون مربوط به تعداد متن ها و موضوع متن هاست. یک تفاوت جزئی هم در شکل سوالات دارند که خیلی مشخص نیست.

تفاوت در تعداد متن ها:

در آزمون آیلتس آکادمیک تعداد متن ها در هر بخش (section) از ریدینگ  برابر است با:

بخش اول: یک متن کوتاه که از دو متن دیگه به مراتب آسون تر است

بخش دوم: یک متن بلندتر

بخش سوم: یک متن بلند و تقریبا مشکل

در آزمون جنرال آیلس، تعداد متن ها در هر بخش متفاوت است

بخش اول: حداکثر سه تا متن خیلی کوتاه و ساده

بخش دوم: دو متن نسبتا ساده

بخش سوم: یک متن بلند

امتحان بین المللی آیلتس

تفاوت ها در موضوعات متن های ریدینگ

در آزمون آیلتس آکادمیک (Reading) :

موضوعات معمولا به یکی از موضوعات آکادمیک و تخصصی مرتبط میشن، بعنوان مثال:

گیاه شناسی – جانورشناسی – بدن انسان – شیمی – فیزیک – فضانوردی – ریاضیات – علوم کامپیوتر – پزشکی – تاریخ – روانشناسی – جامع شناسی – آموزش – نقاشی – معماری – موسیقی – مجسمه سازی یا صنایع دستی – زبان شناسی – محیط زیست – حقوق – اقتصاد – مدیریت – …

در آزمون آیلتس جنرال (Reading):

بخش اول (Section 1): حداکثر ۳ متن کوتاه در زمینه زندگی روزمره (مسافرت، بروشورهای دانشجویی، اقدامات بهداشتی و سلامتی، روزنامه، تبلیغات، …)

بخش دوم (Section 2): 2 متن مرتبط با کار و حرفه (توضیحات شغلی، سیاست های کاری، دستورالعمل ها و …)

بخش سوم (Section 3) : یک متن بلند درباره علایق و موضوعات عمومی (مقاله مجلات، کتاب ها، مقالات راجع به محیط زیست، فرهنگ، تاریخ، مردم، حمل و نقل و …)

تفاوت در نحوه و شکل سوالات ریدینگ (Reading):

مجموعا ۱۵ مدل و شکل سوال وجود داره که در هر دوی آزمون های آیلتس آکادمیک و جنرال مورد استفاده قرار میگیره. (تنها یک مدل اضافی در آزمون آکادمیک نسبت به جنرال وجود داره)

در لیست زیر میتونید این مدل سوالات رو ببینید:

کامل کردن جملات

پاسخ کوتاه

دسته بندی

اسم گذاری برای چارت و دیاگرام

در رابطه با تیتر پاراگراف ها

پیدا کردن اطلاعات در هر پاراگراف

تکمیل خلاصه نویسی

صحیح / غلط

چند گزینه ای

انتخاب از لیست جواب ها


تفاوت بین قسمت رایتینگ (Writing) آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

بیشترین تفاوت بین این دو آزمون در بخش رایتینگ قابل تشخیصه. بیاید ببینیم این تفاوت ها دقیقا چی هستند. البته شباهت هایی هم دارند که ابتدا اونارو میگیم:

هر دو آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک شامل نگارش دو متن میشن و هر دوی آنها باید توسط شرکت کننده انجام بشن.

شرایط آزمون هم برای هر دو حالت یکسان است و شما مجموعا ۱ ساعت برای نوشتن هر دو متن زمان دارید. البته متن اول شامل ۳۳% از کل نمره رایتینگ میشه ولی متن دوم که طولانی تر خواهد بود شامل ۶۶% از نمره آزمون میشه.

دقت کنید در هر دو آزمون باید جملات خود را بصورت کامل یادداشت کنید و نباید بصورت لیست گونه و تیتروار و یا بصورت جملات ناقص بنویسید. هر جمله باید دارای ساختار کامل و فعل و فاعل میشخص باشه. برای نوشتن متن خود هم میتونید از خودکار استفاده کنید و هم مداد، که پیشنهاد ما استفاده از مداده چون خیلی راحت تر میتونید بعد از هر اشتباه کلمه یا جمله خودتون رو پاک کنید و از شلوغی و کثیفی متن شما بصورت چشمگیری جلوگیری میکنه.

قبل از نوشتن متن خود بهتره یادداشت هایی از ترشحات ذهنی خود بردارید تا موقع نوشتن روند و سیر متن خودتون رو گم نکنید، بتونید در آخر به هدفی که از نوشته دارید برسید و منظور و کلام خودتون رو کاملا شفاف و دقیق به آزمون گیرنده منتقل کنید.

رایتینگ در آزمون آکادمیک آیلتس (Writing)

در تَسک اول (task 1)، شما باید یک دیاگرام، جدول، و یا نقشه را با زبان خودتون توصیف یا تشریح کنید. خیلی مواقع باید دو یا چند خاصیت از چارت یا نقشه رو باهم مقایسه و تحلیل کنید. در این بخش شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه بنویسید و بهتره متنتون از ۲۵۰ کلمه هم تجاوز نکنه. برای نوشتن متن اول، شما ۲۰ دقیقه زمان دارید.

در تَسک دوم (task 2)، شما باید یک متن درباره موضوعی که به شما داده شده بنویسید. موضوع انتخابی معمولا مرتبط با یکی از زمینه های علمی و تحصیلی است و یا ارائه راه حلی که مورد بحث قرار میگیره. در این بخش شما باید حداقل ۲۵۰ کلمه یادداشت کنید و بهتره بیشتر از ۳۵۰  کلمه هم ننویسید. در این بخش هم شما ۴۰ دقیقه زمان دارید که با تسک اول مجموعا ۱ ساعت از زمان آزمون شما رو به خودش اختصاص میده.

رایتینگ در آزمون آیلتس جنرال (Writing)

در بخش اول (task 1)، شما باید یک نامه رسمی با غیر رسمی (با توجه به سوال آزمون) بنویسید. این نامه معمولا با موضوع درخواست اطلاعات یا گزارش یک مشکل یا موضوع خواهد بود. در اینجا هم شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه بنویسید و بهتره بیشتر از ۲۵۰ کلمه هم نشه. برای این بخش هم شما ۲۰ دقیقه زمان خواهید داشت.

در بخش دوم (task 2)، شما باید یک متن درباره یکی از موضوعات عمومی که به شما داده میشه بنویسید. در اینجا نقطه نظرات خود و توضیحات خودتون رو باید حداقل در ۲۵۰ کلمه ارائه بدید و همچنین بهتره این متن بیشتر از ۳۵۰ کلمه هم نشه. برای این بخش هم ۴۰ دقیقه زمان دارید.

توصیه: قبل از شروع نگارش حتما کلیدواژه ها و روند متن خودتون رو داخل یادداشتی بنویسید تا موقع نوشتن سیر کلی داستان از ذهنتون خارج نشه و بیشتر تمرکزتون رو بذارید رو استفاده از کلمات و ساختارهای مناسب

موفقیت در آزمون آیلتس

1 دیدگاه برای “تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.