چگونه زبان مناسب برای یادگیری را انتخاب کنیم؟ 💯

زبان مناسب برای یادگیری

شما احتمالا بخاطر ندارید که چگونه زبان مادری خود را آموخته اید. کودکان زبان مادری خود را درطول ماه ها و سال ها از طریق تمرین، آزمون و خطا و با در معرض آن قرار گرفتن، فرا میگیرند. صحبت کردن به زبان مادری ممکن است الان برای شما کاری بسیار ساده و بدیهی به نظر برسد، اما این حاصل همه تلاش های بی وقفه و شبانه روزی در دوران کودکی شماست. زبان مناسب برای یادگیری هم مشابه همین مورد است.

یادتان باشد، حتما قبل از شروع یادگیری هر زبانی، مقاله بهترین روش یادگیری زبان را مطالعه کنید.

آموختن یه زبان هرگز کار آسونی نبوده و نیست، حتی زبان اول شما. شما باید بارها آزمون و خطا کنید، مسخره شوید، اشتباه صحبت کنید و دوباره بلند شوید و همین روال را تکرار کنید. اگر فکر کنید که یادگیری زبان خارج از کنترل و اراده شماست، کاملا در اشتباه هستید؛ یادگیری زبان سخت است، اما اگر بخواهید کاری غیر ممکن نیست. اگر اینطور بود شما الان نه میتونستید این متن را بخوانید و نه به هیچ زبانی صحبت کنید. پس شما استعداد، هوش و تواناییش را دارید چون قبلا بخوبی انجامش داده اید.

اما با وجود همه این حر فا، طبیعتا برخی از زبان ها برای یادگیری شما ساده تر و حتی مناسب تر هستند. در ادامه ما به شما کمک میکنیم که بهترین و مناسب ترین زبانی که در آن شانس بیشتری دارید، را انتخاب کنید و برای یادگیری آن دست به کار شوید.

زبان مناسب برای آموزش کدام است

۵ روش برای انتخاب زبان مناسب برای یادگیری

زبانی که برای شما مناسب است، ممکن است برای دیگران مناسب نباشد، و برعکس. هر کسی از یادگیری هر زبانی دلایل خاص و ویژه خودش را دارد. همچنین هیچ زبانی برای همه دارای برتری یکسانی نیست، اگرچه انگلیسی را می توان از این قاعده مستثنی دانست.

زبان مناسب برای یادگیری، بستگی به هدف شما دارد. لذا مواردی که در این مقاله گفته میشود، باید توسط خود شما شخصی سازی شود و یک نسخه کلی برای همه نیست. در اینجا ما روی فاکتورهای تاثیرگذار برای انتخاب زبان دوم و سوم یا بیشتر تمرکز میکنیم، و آنها را برای شما بیان و شفاف سازی میکنیم.

  1. سختی زبان (Language Difficulty)

بیاید باهم روزاست باشیم. برای همه ما روشن است که زبان ها از نظر سختی یکسان نیستند. اگرچه همانطور که قبلا اشاره کردیم، هیچ زبانی آسان نیست، ولی برخی از آنها نسبت به بقیه برای یادگیری آسان تر هستند. برخی از آنها هم به قدری دشوارند که زمان و انرژی بسیار زیادی را برای آموختن آنها باید صرف کنید. یادگیری زبان به زمان نیاز دارد، و هیچ روش و متدی نیست که در عرض چند هفته شما را در زبانی مسلط کند. یادگیری زبان پیچیده است و به یک اراده و تعهد قوی نیاز دارد. البته روش هایی هست که میتوان راه را سرع تر و لذت بخش تر کرد، و تمام هدف هدف لینگویچ دقیقا همین مورد است. ارائه روش های خاص و منحصر به لینگویچ و معرفی فیلم و انیمیشن های مناسب برای یادگیری هم به همین خاطر است. ما ادعای دیگری نداریم.

سختی و دشواری زبان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد، که عبارتند از: زبان مادری شما، علاقه شما به آن زبان، کشور و فرهنگ، زبان های دیگری که هم اکنون میدانید، محتوا و کتاب های آموزشی زبانی که در اختیار دارید، و همچنین پیچیدگی های زبانشناسی آن زبان.

قبل از شروع یادگیری هر زبانی، به این سوالات پاسخ دهید:

آیا به دنبال زبان ساده ای برای یادگیری هستید؟ آیا از اراده و انگیزه کافی برای یادگیری زبان برخوردار هستید؟ چقدر زبان میتوانید در طول روز برای یادگیری زبان صرف کنید؟ آیا هدف خاصی برای آموختن زبان جدید در ذهن دارید؟ چقدر برای یادگیری زبان جدید زمان در اختیار دارید؟

برای مثال، اگر شما باید در عرض ۱ یا ۲ سال زبان جدیدی را بیاموزید، دلیل ندارد که یک زبان بسیار دشوار مثل چینی و یا روسی را انتخاب کنید. علاوه بر این ها زبان های لهستانی، مجارستانی، فنلاندی هم جزء زبان های خیلی سخت محسوب میشوند. زبان فارسی، عربی هم از دسته زبان های بسیار سخت برای غیر فارسی زبانان محسوب میشوند.

پس بجای زبان های اشاره شده در بالا، بهتر است زبان های دیگری مثل ایتالیایی، فرانسوی و یا اسپانیایی را انتخاب کنیم، که به مراتب بسیار ساده تر هستند. اگر زبان برای شما اهمیتی ندارد و زمان کافی دارید پیشنهاد میکنم به زبان های ژاپنی یا کره ای هم فکر کنید. البته انتخاب همه این زبان ها بعد از یادگیری انگلیسی بعنوان زبان دوم منطقی است.

باید در نظر داشته باشیم که همیشه یک ارتباط قوی بین زبان هایی با ریشه یکسان وجود دارد. بعنوان مثال، اگر زبان مادری یک شخصی اسپانیایی باشد، خیلی راحت میتواند پرتقالی را هم یاد بگیرد. و بطور یکسان، برای شخصی که آلمانی است، یادگیری زبان هلندی به مراتب آسان تر است.

بسیاری از محققان و زبانشناسان بر این باورند که کودکان خیلی راحت نر یک زبان جدید را فرا میگیرند؛ دلیل اصلی آن این است که آنها فشاری را روی شانه های خود برای یادگیری زبان احساس نمیکنند. همچنین آنها با حوصله زبان را فرا میگرند و پارامتر زمان برای آن ها یک فاکتور منفی به حساب نمیاد.

مقاله ۷ زبان برتر برای یادگیری را به زبان انگلیسی میتوانید اینجا مطالعه کنید

  • در دسترس بودن منابع (Language Resources)

آیا در شهر شما معلم یا آموزشگاه زبان خوب برای زبانی که انتخاب کرده اید، وجود دارد؟ (بهترین آموزشگاه های زبان را میتونید اینجا ببینید)

آیا شما قادر هستید که کتاب و منبع مناسب را برای خود پیدا کنید؟

آیا در منطقه شما مراکزی وجود دارد که آزمون بین المللی زبان شما را برگزار کند؟

آیا کسی را در اطراف خود میشناسید که به آن زبان صحبت میکند؟

آیا از پزداخت هزینه های مورد نیاز برای خرید منابع یا شرکت در کلاس ها بر می آیید؟

هر زبانی حُسن و خوبی های مخصوص خودش را دارد، اما شما در ایتدا باید ببینید که اصلا انتخاب آن زبان با توجه به شرایط شما مقدور هست یا خیر؟ یادمان باشد همه انسان ها از شرایط یکسانی برخوردار نیستند.

در دسترس بودن امکاناتی مثل فایل های صوتی، کتاب های آموزشی، معلم مسلط، آموزشگاه خوب و ویدئوهای آموزشی زبان، همگی نقش بسیار مهم و اساسی در روند یادگیری زبان مناسب ایفا خواهند کرد.

اگر شما به دنبال یادگیری زبان های محبوب و پرطرفدار مثل فرانسوی، آلمانی و یا حتی اسپانیایی هستید، قطعا شما منابع و امکانات زیادی را اطراف خود پیدا خواهید کرد. (حتی در شهرهای کوچک). اما هم اکنون به این فکر کنید که تمایل دارید زبانی مثل روسی، کره ای، فنلاندی یا سوئدی را یاد بگیرید، قطعا پیدا کردن استاد زبان خوب و کتاب های آموزشی حتی در شهرهای بزرگ هم به هیچ وجه کار ساده ای نیست. منابع و مراجع یادگیری برای اینگونه زبان های خاص به ندرت در دسترس عموم هستند، و این موضوع قطعا روی روند یادگیری شما تاثیر به سزایی میگذارد. در این شرایط شما سریعا احساس نا امیدی و دلسردی میکنید، و همین امر ممکن است شما را از ادامه فرآیند یادگیری آن زبان باز دارد.

بنابراین، پیش از شروع برنامه ریزی برای آموختن بهترین زبان برای یادگیری، ابتدا از وجود معلم و کتاب های مناسب آموزش زبان اطمینان حاصل کنید. البته یک راه دیگر هم وجود دارد، و آن رفتن به شهری دیگر برای شرکت در کلاس های آموزشگاه و خرید کتاب از کتابفروشی های شهر های بزرگ است.

  • جنبه های فرهنگی و همچنین علاقه شما به آن

آیا تاحالا پیش آمده که علاقه زیادی نسبت به کشوری خاص یا فرهنگ آن داشته باشید، و همین موضوع شما را ترغیب به یادگیری زبان آن کرده باشد. بعنوان مثال از کشور ایتالیا، مردمان و فرهنگ کشورش خوشتان بیاید و به همین خاطر به دنبال یادگیری زبان آن هم باشید. یا فرهنگ و وطن پرستی مردم ژاپن شما را به وجد آورده باشد، و به همین دلیل دنبال یادگیری زبان آن باشید. یا خیلی مواقع فیلم ها و انیمه های کشوری توجه شما را جلب کرده، و شما را تبدیل به طرفدار دو آتیشه آن کشور و فرهنگش کرده است. گاهی اوقات هم هوای سفر به کشوری را در سر دارید و به همان دلیل علاقه دارید، زبان آن کشور را هم تا حدودی یاد بگیرید تا بتوانید از سفر دلچسب تری بهره ببرید.

این موارد ارتباط تنگاتنگ بین زبان و فرهنگ یک کشور را بخوبی نشان میدهد. فرهنگ هر کشور قلب و روح زبان آن کشور محسوب میشود. دانستن فرهنگ یک کشور آنقدر اهمیت دارد که تقریبا یادگیری یک زبان جدید، بدون آشنایی از فرهنگ آن کاری غیرممکن است.

معمولا ما زبانی را دوست داریم که وجه تشابهاتی از نظر سلیقه و شخصیت با فرهنگ و مردم آن کشور داریم. لذا خیلی بهتر است دنبال یادگیری زبانی باشید که فرهنگ و آداب و رسوبش شما را تحت تاثیر خودش قرار میدهد. اینگونه روند یادگیری زبان موردنظر برای شما بسیار لذت بخش تر و آسانتر خواهد بود.

در نتیجه، دنبال یادگیری زبانی باشید که به کشور و فرهنگش تعلق خاطر و علاقه مندی بیشتری دارید. در این شرایط شما از مسیر یادگیری زبان همیشه لذت خواهید برد.

نقش فرهنگ در یادگیری زبان

  • مهاجرت برای ادامه تحصیل یا یافتن کار

چگونگی انتخاب یک زبان جدید برای یادگیری همیشه کار ساده ای نیست. ولی اگر اهداف مشخصی در سر داشته باشید، این امر سخت برای شما بسیار ساده تر خواهد شد.

شما میتوانید خودتان را در آینده ببینید و اینکه مثلا پنج سال دیگر قرار است در کدام کشور اقامت داشته باشید. آیا شما فکر مهاجرت به کانادا را در سر دارید؟ اگر اینطور است کنار زبان انگلیسی، بهتر است کمی هم فرانسه بدانید. به این ترتیب شانس مهاجرت شما به کانادا و گرفتن اقامت در ایالت هایی مثل کبک بالا میرود.

شاید شما بخواهید به یکی از دانشگاه های آلمان برای کارشناسی ارشد ملحق بشید، و پس از آن به یک کاری در همان جا مشغول شوید. در اینصورت انتخاب شما بدون شک زبان آلمانی خواهد  بود.

چه کسی میداند، شاید فردا روزی یک فرصت خیلی خوب کاری در مسکو پیدا کنید. برای استفاده از این فرصت شما قطعا به یک سطح حداقلی از زبان روسی نیاز دارید. بطور خلاصه شما باید به دلایل خاص خودتون برای انتخاب زبان نگاه کنید. زبان مناسب شما مسلما با دیگران متفاوت است.

پس دنبال بهترین زبان برای یادگیری نگردید، چون این گزینه برای هر شخصی متفاوت است.

  • فرصت های کاری و شغلی

اکثر سوال هایی که در رابطه با انتخاب زبان دریافت می کنیم، مربوط به موقعیت های شغلی در کشورهای دیگر است. گاهی اوقات هم افراد، تنها از روی علاقه به کشور و فرهنگ خاصی اقدام به یادگیری آن زبان میکنند.

بصورت کلی یادگیری زبان های متنوع به بالا رفتن سطح رزومه شما خیلی کمک میکند. مخصوصا زمانی که دارید برای شغل یا بیزنسی در یک کشور خارجی اقدام میکنید. خیلی مواقع هم شما نمیدانید قرار است کجا بروید، به همین دلیل بهتر است تمرکز خودتون رو روی زبان انگلیسی بگذارید.

زمانی که به کشوری مهاجرت میکنید، و زبان آن کشور را میدانید، فرصت های خیلی بیشتری خواهید داشت. اگر شما به رشته های فنی علاقه دارید، و دانشجوی یکی از رشته های مهندسی مثل مکانیک یا هوافضا هستید، قطعا درکنار زبان انگلیسی، آلمانی هم خیلی به کمک شما میاید. زبان چینی هم باوجود دشواری زیاد یکی از گزینه های خیلی مناسب برای کسانی است که به دنبال بازار کار هستند. (چینی ها در آینده نزدیک تمام صنایع جهان را در اختیار میگیرند.)

اگر به هر دلیلی، دنبال یادگیری زبان ترکی هستید، نگران سختی آن نباشید و با یک برنامه دقیق، قدم به قدم برای یادگیری آن قدم بردارید. اگر هم هدف نهایی شما مهاجرت به کشور آمریکاست، در کنار انگلیسی، زبان اسپانیایی هم میتواند گزینه خیلی خوبی باشد. در تعدادی از ایالت های غربی و جنوبی آمریکا، زبان اسپانیایی زبان غالب است.

باتوجه به رشد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در سال های اخیر، احتمالا در آینده زبان عربی هم جزء زبان های پرتقاضا خواهد بود. در کشورهای اروپایی هم به تازگی این زبان با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است.

اگر قرار باشد زبان هایی که بیشترین محبوبیت را بین کارفرمایان دارند را انتخاب کنیم، قطعا فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، ژاپنی و چینی بعد از انگلیسی بسیار مورد توجه قرار میگیرند.

اما این را هم بدانید که دانستن زبان، تنها برای یافتن یک شغل مناسب کافی نیست، و شما باید فاکتورهای دیگر را نیز در رزومه خود لحاظ کنید. هرچه مهارت های شما داخل رزمه شما بیشتر و کارآمدتر باشد، احتمال بدست آوردن شغل بعتر با درآمد بیشتر برای شما بیشتر است.

البته این را هم بدانید، برای انتخاب زبان مناسب برای یادگیری، زبان هایی که از محبوبیت کمتری برخوردار هستند، امکان پیدا کردن شغل برای آنها همچنان وجود دارد. چون تعداد کمتری به آن زبان صحبت میکنند. رقابت شما برای یافتن شغلی مرتبط با آن زبان برای شما به مرابت بیشتر است. مخصوصا برای شغل های مترجمی و تدریس. (یا حتی در سفارت خانه و شرکت های مرتبط به آن کشور خاص)

بهترین زبان برای یادگیری کدام است

سخن پایانی برای انتخاب زبان

تسلط در یک زبان هرگز آسان نبوده، ولی نتایجی که یادگیری یک زبان به دنبال دارد، واقعا ارزشش را دارد که زمان و انرژی خودمان را روی یادگیری زبان بگذاریم. اگر انگیزه کافی برای یادگیری زبان جدید را ندارید، ابتدا به دنبال دلایل محکمی برای یادگیری آن زبان باشید.

و حرف آخر اینکه زبانی که برای من مناسبه، ممکنه برای شما بهترین انتخاب نباشه. تنها تو خودت میتونی سرنوشتت را انتخاب کنی، که همیشه هم اونجور که میخوای پیش نمیره. پس زندگی رو سخت نگیر و راهی رو برو که حالت رو خوب میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.